top of page
  • תמונת הסופר/תHadas Drachi I הדס דרכלי

קורונה..מיטיב? אנליזה אופטימית

עודכן: 26 ביולי 2021

נשבעת לכם שאני אוזרת את כל כוחותי כדי לכתוב פוסט אופטימי על הקורונה. אני חוקרת וקוראת, צופה ושומעת על ה"מותג" (כן, זה כבר סופר ממותג) ומנסה לדמיין איך לעזאזל המגיפה הזו תצליח להטיב?


**הפוסט הזה נכתב במקור במרץ 2020.

כאדם אופטימי, אני מאמינה שאיפה שיש חושך, חייב להיות גם אור. מטרתו של הפוסט הזה היא לשפוך קצת אור על תוצאות נוספות ועל הפוטנציאל האדיר שהמגיפה הזו יכולה לעשות לאנושות.

הנה הם לפניכם.ן:


1. ברמה הסביבתית: פחות זיהום אוויר

מזל טוב, הזוכה הגדול והראשון עם התוצאה המיידית ביותר הוא: כדור הארץ

בלי טיסות, בלי מפעלים, בלי תעשיות מזהמות, ירידה בכמות המכוניות, ירידה בכמות צריכת הדלק ועוד.

יש המון יותר אנשים שמתים מזיהום אוויר בשנה מאשר מוירוס הקורונה.

תנשמו טוב, האוויר עכשיו, קצת יותר נקי.

באופן מפתיע או שלא, אחד המקומות המזהמים בעולם היא סין. בכתבה של ה BBC בקישור הזה תוכלו לראות תמונות לווין שצילמה נאסא המציגות את רמת זיהום האוויר בסין לפני התפרצות המגיפה ואחרי.


2. ברמה החברתית:

ככה ככה.

עם זאת,

לאלו שלא בבידוד: שימו לב שהרבה יותר קל לנו עכשיו לראות מה תפל ומה העיקר בחיינו, לאיזה ארוע לצאת ואיזה פחות מתאים, איך דוקא כן אפשר לעבוד מהמחשב בבית ולא ללכת כל יום לעבודה. השיחות שלנו קיבלו גוון אחר, אנחנו כולנו שותפים, כולנו באותה סירה אל מול אותו גורל. ברגעים כאלה, יש יותר מקום לאמפטיה לצאת החוצה. כל זאת תוך כדי הזיקוק הפנימי של "מה חשוב". הרצון לרצות את הבחוץ התחלף ברצון לשמור על הבפנים, לעשות דברים אינטימיים, עם החברים הקרובים או המשפחה.

מעידכונים של חברים שבבידוד, הם מספרים שהם מנצלים את הזמן לעשות את הסדר הזה שהם דוחים כבר שנים, מסידור אלבומי החתונה, דרך ארון הבגדים מחורף לקיץ (תלוי באיזה חדר נמצאים) ועד שיתוף הציבור, כתיבת בלוג בנושא.


3. ברמה הפוליטית: התעוררות

מדינות סגרו את דלתםן, פתאם החלום לעבור לאמריקה או אירופה כי קשה בישראל נגוז (לפחות לזמן הקרוב) ואין לנו ברירה אלא להבין שזו המדינה שלנו וזה מה יש!.

תראו אותנו, עברנו 4 בחירות ולא עצרנו לרגע, עדיין אותם ריבים.. כאילו מה?

הרי חלקינו כבר הרימו ידיים מלסמוך על נבחרי המדינה שבאמת ירצו בטובתינו.

כדי להבין כמה אנו תלויים אחד בשניה,

כדאי לשבת רגע ולהתרכז באתגר נוסף גדול - הקמת ממשלה.


ברמה הכלכלית:

ההשלכות עוד לא ידועות, אם כי די ברור שאנו נכנסים למשבר כלכלי עולמי.

דברים מיטיבים שיכולים לקרות בעקבות כך:

הכי חשוב - קידום ומינוף עסקים מקומיים (זה בדיוק מה שקרה בניו יורק אחרי אירועי ספטמבר 11 שעזרו לעיר לצאת מהמשבר וזה מה שממשלת אוסטרליה עושה עכשיו)

הנחות במס, מע"מ, ארנונה, חשמל.

קידום אג'נדות אזרחיות להוזלת עלויות.

הקמת שירותי משלוח חינמים מבתי מרקחת וסופר לאלו שבבידוד.

בטוחה שכמות העסקים המיטיבים תגדל, אם היה אפשר לייצר מפה שמחשבת נתינה (כמו שיש מפות על כל דבר) היינו רואים איך כמות הנתינה פשוט גודלת מיום ליום.

ובל נשכח - בזכות המצב אנחנו מגלים שיתופי פעולה חדשים כמו גם קהלים חדשים שלאחר המבול יכולים להיות הלקוחות החדשים והיותר מחוברים למסרים שלכם.


בעולם: על המדינות להתלכד ולקחת החלטות דרמטיות, בראש ובראשונה, לפעול למען סולידריות כלכלית.זה הזמן לבחון מודלים כלכלים המותאמים לעולם החדש והטכנולוגי, לדוגמא, מודל כלכלי הנקרא "הכנסה בסיסית לכל" ואף להשקיע ביתר שאת קידום אג'נדות ברות קיימא. כמו שיטת הכלכלה המעגלית.


ברמה האנושית:

כשאין בית ספר ועובדים מהבית צריך לשנות סדרים. בהתחלה זה קשה, אבל אנחנו טובים בעיתות משבר, פתאם כיף לראות שמתפנה זמן להתחבר ולבלות יותר עם הילדים, עם החברים ועם הקהילה (בקבוצות קטנות).

בידינו ההחלטה להתנהג כחיות טורפות או כקבוצה תומכת.תזכורת חשובה לכולנו - המצב הוא גלובלי, כל אדם יכול לחלות בלי הבדל של דת, גזע או מין. זה אינו משנה כמה כסף יש או עם מי את/ה מסתובב - כולם שווים בצורה דומה, כולם שבירים. אין היררכיה.


מצאתי שתי מערכות מיפוי מבוססות מפות גוגל.

האחת מציגה את המקומות שבהם קיימת קורונה בזמן אמת

קרדיט: צילום תמונת מסך מאתר BNOהשניה היא מפת צירי תעופה כאשר מכל נקודה מייצגת נמך תעופה עם קונשקיין למדינות אחרות.. עשרות אם לא מאות קונקשנים שמראים את הרשת שעמלנו על יצירתה בשמך עשרות שנים.

קרדיט: צילום מסך מאתר Flight Connection


זו לא גחמא רוחנית, אלא עובדה ברורה - אנחנו מחוברים חזק, הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. הקורונה "האירה" לנו את השביל למערכת שיח שיכולה לשמש כמנוף לקונקשיין גם ברמה האנושית.


ברמה הרוחנית:

טוב פה זה נתון לשיקולכם, הגורם להופעת הקורונה. לטעמי, בשלב זה, זה כבר אינו משנה. מגיפות ושינויי אקלים קיצוניים היו פה תמיד. אבל הפעם בכל זאת זה אחרת, הקריאה לשינוי ברורה, הכתובת היתה על הקיר. עד מתי נעריץ את אלוהי הכלכלה על חשבון מקורות המים, האדמה והאוכל שלנו?


בכל דת או תפיסה רוחנית מדברים על הזמן הנוכחי כזמן השינוי. הטכנולוגיה איפשרה לנו להרגיש קרובים יותר מאי פעם, איך שוב הפכנו לעבדים בעידן שממש אין צורך שנמשיך כך?

יש מלא אוכל בעולם שלא מתועל נכון, מלא כסף בעולם שמגואל בדם ומלא אנשים שעובדים בעבודות הכי קשות ומקבלים משכורת זעומה. הלחץ, הדאגה, הבהלה והחרדה הם תוצאה של תפיסות שגויות לגבי מה יעשה אותנו עשירים ומאושרים.

היום אנחנו כל כך מקושרים שגם ככה, מבלי לשים לב, הפכנו להיות ערבים זה לזה. עכשיו השאלה היא האם נקשיב ונפעל ברוח השינוי או שנחזור לאותה השגרה בהתעלמות מוחלטת עד המגיפה הבאה?

חוקי הטבע בכדור הארץ הם פשוטים, תשאפו לאיזון (הומאוסטזיס) עם האנושות והטבע וזה יהדהד בחזרה.


מה המסקנות?

אפקט הדומינו נע בשני כיוונים.

את החוקים עלינו למלא ולהקשיב להוראות מתוך הבנה שהמלצות אלו באו להטיב, אך האם ניתן להתמכרות לחדשות מבהילות להשתלט עלינו או שנשתמש בזמן הזה להציף את הרשת במילה טובה?


במצבי בהלה וחוסר ידיעה, יש לכם ולכן את היכולות הטבעיות למנף את האתגרים, בכל הרמות, שמביאה איתה המגיפה.

אומנים - יש לכם את כח הדמיון, תחשבו על דרך ביטוי יצירתית לאיזה עולם הייתם רוצים לראות אחרי המבול.. אה הנגיף :-).

נשות טכנולוגיה, בעלות סדר מנטלי מופתי! קחו חלק או תיזמו מיזמים מיטיבים (זה יכול להיות אונליין בקלות)

אתם מבינים איך עובדת פוליטיקה? תגיבו, תציעו, תפעילו לחץ במקומות החשובים.

אנשי ונשות הרוח והטיפול: השתמשו במתנה שקיבלתם מהיקום, קבלו אומץ ויאללה - אתם מחזיקים במקצוע שלא יעלם מהעולם לעולם.

גופים ציבוריים, עיריות ומועצות: הפגינו סולידריות - השקיעו בתושבים שלכם - כסף וזמן. צרו מרחבים מקומיים!!


כמו שראינו במיקרו כמו במקרו, לכולנו יש יד בדבר וכולנו מושפעים ממנו בצורה זו או אחרת.

העיקר - תקנו מקומי, תיצרו שיתופי פעולה (גם אם ממרחק) ואל תשכחו לחזק את המערכת החיסונית.


אסיים עם ציטוט של לאונרד כהן:

There is a crack in everything, this is how the light gets in

בתקוה שחידשתי לכם עוד זוויות אופטימיות על הקורונה.

אם יש לכם רעיונות נוספים, אשמח לשמוע.

באהבה

הדס


bottom of page