top of page

איך למצוא השראה בתקופת משבר?

עודכן: 13 בינו׳ 2021


בתקופות משבר ו/או שינוי אנחנו מתמגנטים להישרדות: בפירמידת הצרכים של מאסלו, אחרי אוכל ומים מגיע הצורך בביטחון ובשייכות. לכן, במשבר נהיה במקום של חוסר שייכות ולא נמצא את עצמנו - נשאל את עצמנו מה אנחנו עושים, האם העסק שלנו בכלל שווה משהו ומה מיוחד בו... יש גל של ביקורת שעולה שמקשה לראות את הערך בעבודה שאנחנו עושים.


השראה = טריקים שנותנים תזונה למוח, לצד היצירתי שלו, מייצרים סקרנות ומאפשרים לנו למלא מצברים. להביא לשולחן רעיונות חדשים, חדוות יצירה ואופטימיות.


הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לקבל השראה (דווקא) בזמן משבר:


לשנות סביבה

אנחנו יודעים שהסביבה משפיעה מאד על המחשבות שלנו. סביבה מוכרת תגרום לנו למחשבות מעגליות, חוזרניות, ישנות. וסביבה חדשה תאפשר לנו לקבל רעיונות חדשים. לכן, כדאי לצאת החוצה ולהתאוור, בין אם זה ליד הבית או למרפסת, ללכת לעבוד בחלל עבודה משותף וכו'.

כאשר רוצים לקבל החלטות אסטרטגיות, לחשוב על רעיונות חדשים- אפילו לנסוע למקום אחר. (מישהו אמר ריטריט יוגה במדבר?) :-)


"אבל הדס- יש קורונה!"

אוקיי. כן, נכון. לכן הסקנדינבים, שהסביבה שלהם חשוכה רוב השנה, המציאו פילוסופיה שנקראת "הוּגֶּה" שמדברת על היכולת להרגיש שביעות רצון וסיפוק בבית שלך.

או בהקבלה עסקית- להרגיש הוּגֶּה בעסק שלך.

כדי לשנות סביבה בתוך הבית, אפשר להדליק נרות, לקשט, לשים ערסל בין חדרים, להוסיף עציצים, פרחים, סוקולנטים או תבליני מרפא, לשים מוסיקה מתקופה ממש מגניבה בחיים, רגע שהרגשתם.ן בו סיפוק או רגע של התרגשות בעבודה, אפשר גם לעבור חדר, להפוך את הסלון מימין לשמאל. ביחוד בתקופת סגר… לפעמים אלו דברים קטנים שעושים את כל ההבדל (:


לשתף בקשיים

כשאמא שלי חלתה, הייתי במשבר אישי מאד עמוק. הורדתי באופן משמעותי את עומס העבודה שלי ובטח שלא הצלחתי להיות יצירתית. אחד הדברים שעזרו לי להתמודד זה לא לשמור בבטן, אלא לשתף אחרים - להאריק, כמו שאני אוהבת לקרוא לזה. עזר לי לקבל את התמיכה האישית והרגשית מהאנשים סביבי, לחוות תרפיה משיתוף.

לשתף עוזר לשחרר מתח רגשי, ולמנף את זה ליצירתיות.

למי שפחות אוהב לשתף, הטיפ הבא הוא בשבילכם.ןֿ


לכתוב, לכתוב, לכתוב


לא יודעת למה, הרעיונות הטובים והיצירתיים ביותר באים לי ברגעים הכי אינטימיים - במקלחת ושניה לפני שאני נרדמת..דא.

לאחרונה, קניתי לעצמי מחברת השראה - idea catcher

זה מאפשר לי לתפוס רעיונות חדשים כשהם עולים, וליצור רעיונות חדשים יש מאין.

היומן עוזר לי לשאול את עצמי שאלות, לעשות ג'ורנלינג, לאייר לי שטויות של רגע. הוא מאפשר לי להזיז את עצמי מתקיעות ולהבין את עצמי טוב יותר. ג'ורנלינג זה הרבה יותר פשוט ממה שאנשים חושבים - פשוט צריך להתחיל לכתוב! (:לשדרג תחביב

צנוניות בגינת הירק שלי
שדרוג תחביב

היום יותר מתמיד, אומנים, יוצרים, מורים ומומחים בעלי שם עוברים למתכונת לימוד באינטרנט. בדרך כלל עלויות הקורסים האלו מוזלים יותר מאשר לבוא להרצאה. תבחרו אחד מהתחביבים שלכם. מבישול ואפיה, יוגה וכושר, תרבות ואומנות you name it יש הכל ברשת. שדרגו את התחביב, זה פותח את הראש ומפיח חיים בלב.


מעדיפים להיפתח לתחומים חדשים?

המשרד למועצה גבוהה ומיזם ישראל דיגיטלית פתחו ספריית קורסים סופר שווה בחינם, שמה קמפוס אי אל.

חלק מהקורסים אף מספקים קרדיטים אקדמים. קפצו לבקר.


לקחת הפסקה, להשתעמם

מתנה שרגשה אותי מאד

פעם בשנה, אני לוקחת הפסקה ארוכה של חודש מהפרוייקטים כעצמאית. זה מאפשר לעצמי להטען באנרגיות חדשות. החודש-חופש הזה חיוני לא רק בשביל השפיות שלי, אלא בשביל העסק שלי בכלל.


סקרנות יכולה לא פעם להגיע דווקא משעמום. אני מציעה לכם לאפשר לעצמכם להשתעמם כדי לקבל את הניצוץ הזה.


דווקא בתקופות הכי קשות ועמוסות שלנו, אנחנו מטביעים את עצמנו בעבודה, ומוותרים על דברים שעושים לנו טוב, כמו אוכל בריא, ספורט, פנאי, זמן עם החברים והמשפחה…בדיוק הזמן שבו אנחנו הכי צריכים לטפל בעצמנו כראוי.


גם בזמני משבר, חשוב לשמור על הwell being שלנו, כדי לשמר את הניצוץ והאנרגיה שלנו לטווח ארוך ואין כמו סרטון TED מקסים על לעשות דברים ״חסרי תועלת״


מקווה שתוכלו לקחת מכאן לפחות טיפ אחד שתוכלו ליישם בזמני משבר.


באהבה,

הדס.


Comments


bottom of page